środa, 7 sierpnia 2013

Harcerstwo - to co uwielbiam ♥

Czuwaj!
Postanowiłam napisać kolejnego posta tematycznego. Tym razem tematyka będzie o wiele lżejsza i przyjemniejsza. Postanowiłam opowiedzieć Wam trochę o harcerstwie bez, którego nie mogę żyć. Mam nadzieję,że nie zanudzę Was bardzo.

Moja przygoda z harcerstwem jest dość długa.Zaczęła się 8 października 2007 roku. Byłam wtedy w II klasie szkoły podstawowej. W szkole powstała gromada zuchowa "Apacze". Należałam do niej dość długo,bo aż do 10 roku życia. W piątej klasie miałam przerwę. Chodziłam na inne zajęcia w trakcie trwania zbiórek,ale to zupełnie inna opowieść...Roku później nastąpiły duże zmiany. Zmienił się drużynowy. Do tej pory była drużynowa. Druh postanowił z jeździeckiej drużyny zrobić drużynę wodną. Zmienił się mundur (na ten po prawej stronie) Do dnia dzisiejszego należę do 25 wodnej drużyny harcerskiej "Biała Fregata" im. Konstantego Maciejewicza. Jednak woda, pływanie łodziami, wchodzenie na żaglowce itp. to nie dla mnie. Mundur mi się kompletnie nie podoba. Jest w ciemnym kolorze, z nieoddychającego materiału. Poza tym jak idę w nim po mieście wraz z innymi to ludzie dziwnie się na nas patrzą i chcą robić sobie z nami zdjęcia -_- Od dłuższego czasu szukam jakiejś drużyny lądowej starszoharserskiej. Niestety bez owocnie ;c

Opowiem Wam w kilku zdaniach o umundurowaniu harcerki/harcerza. 
Harcerki ZHP noszą szare bluzy i szare spódniczki. Do tego mają najczęściej skórzany pas i czarne getry. Kolor getr zależy często od barw (trójkątnej chusty pod kołnierzykiem) Harcerze ZHP mają taką samą bluzę tylko,że w kolorze ciemnym zielonym, do tego krótkie ciemno zielone spodnie i tak samo jak dziewczyny getry i skórzany pas.
Nieco inaczej wygląda wodny mundur harcerski. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta mają granatową luźną bluzę z tyłu z granatowym kołnierzem z kilkoma białymi paskami. Mundur wodny nie ma kieszeni, ani guzików.

Bluza od munduru lądowego ♥

Kołnierzyk z chustą. Ja mam akurat czarną.

Kieszeń po lewej stronie. Powyżej widać krzyż harcerski, na klapie kieszeni jest logo ZHP i flaga Polski. Pod rękawem podczepiony jest szary sznur (szeregowy)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Bluza żeglarskiego munduru harcerskiego


Kołnierz z tyłu munduru.


Teraz pokażę Wam dodatki do munduru, o których już wcześniej wspominałam.

 Książeczka harcerska - dostaje się ją razem z krzyżem podczas złożenia przyrzeczenia.

Książeczka stopni harcerskich.
 To by było na tyle, mam nadzieję,że Was nie zanudziłam ;) A,że post się spodobał. Proszę piszcie komentarze, który mundur podoba Wam się bardziej. A może któraś z moich czytelniczek należy do ZHP, bądź ZHR?

3 komentarze:

 1. Zawsze chciałam być harcerką, ale to raczej nie dla mnie jest.
  Jeśli znalazłabyś troszkę czasu, by skomentować mojego bloga to bardzo proszę, bo przecież sama wiesz jakie to jest ważne. Odwdzięczę się tym samym :)
  http://modaprzemijastylpozostajex3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja byłam harcerka należąca do drużyny lądowej niestety bajka się skończyła ale zapewne czytałaś post na moim blogu :)
  dwudziestypierwszywiek21.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chciałam być harcerką od dawna,jednak nie odpowiada mi szkolna drużyna harcerska :/ Nie mili ludzie i wgl
  moje-kolorowe-zycie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

- nie bawię się w "obserwacje za obserwację". Jeśli podoba Ci się mój blog dodaj się do czytelników
- każdy komentarz motywuje mnie do dalszego pisania
- Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i każdy z osobna ;)